W zakresie zarządzania znajduje się bardzo dużo tematów, które poruszam i będę poruszała na tym blogu. Wiedzę, jaka jest mi przydatna w budowaniu siebie jako Managerki czerpię z różnych źródeł, między innymi z książek.

Poniżej dzielę się z Wami moją aktualną listą 5-ciu wartych jak najszybszego przeczytania pozycji (mam na myśli, żeby się nimi jak najszybciej zająć, a nie jak najszybciej pochłonąć, oczywiście ;)). Niektóre z nich są bardziej, inne mniej znane, ale każda z nich jest wartościowa i każdą chciałabym Wam serdecznie polecić. Nie jest to oczywiście lista wyczerpująca, a jedynie moje najbardziej aktualne 5 tytułów 🙂 Kolejność jest zupełnie przypadkowa.

  1. Metoda Lean Startup – Eric Ries

To nie była jedna z pierwszych książek na temat zarządzania, jakie czytałam. Ale uważam, że jest to podstawowa i jedna z ciekawszych pozycji dla wszystkich, którzy tworzą produkty i usługi. Są w niej opisane dane, eksperymenty, krótkie pętle zwrotne, czyli wszystko, co wchodzi w podwaliny skutecznego, nowoczesnego zarządzania. Ja żałuję, że przeczytałam ją tak późno, bo mogłam wiele zrobić inaczej. Dlatego Tobie polecam ją już teraz, nawet jeśli z Lean nie masz wiele wspólnego.

  1. Pięć dysfunkcji pracy zespołowej – Patrick Lencioni

Ta książka jest dla mnie teraz o tyle aktualna, że pracuję dużo z zespołami – zarówno takimi mającymi problemy, jak i takimi, które zdają się pracować maksymalnie efektywnie. Patrick Lencioni pisze szczegółowo i na konkretnych przykładach o sprawach zarówno widocznych, jak i ukrytych, podpowiada też jak sobie z nimi radzić. Książkę tę czyta się niejako “przy okazji”, dlatego że pierwsza część jest napisana jak dobra powieść, a w drugiej wyczerpująco wyjaśniony jest model. Polecam bardzo!

  1. Nowy jednominutowy menedżer – Ken Blanchard

Bardzo krótka opowieść o tym jak oszczędzać czas 😉 A tak serio – trochę o efektywności osobistej, o dobrych praktykach w zarządzaniu ludźmi, o zaufaniu. O byciu fajnym człowiekiem w ogóle. Czytałam ją kilka razy i ciągle do niej wracam, a że jest tych “Jednominutowych managerów” cała seria to mam do czego wracać i co odkrywać. Zacznijcie od tej a potem eksplorujcie kolejne części.

  1. Asertywność i pewność siebie – Ola Budzyńska

To nie jest zwykła książka, to kursoksiążka napisana przez Olę Budzyńską, Panią Swojego Czasu. Jeśli jeszcze tej Pani nie znacie to koniecznie ją odwiedźcie na blogu paniswojegoczasu.pl – uczy Kobiety nie tylko zarządzania sobą w czasie. Poza czasem bierze na tapet takie tematy jak asertywność i pisze książki pełne ćwiczeń i zadań rozwojowych, takie jak ta. Przerobisz w niej swoje nieuświadomione przekonania, które mogą Cię blokować przed rozwojem i utrudniać życie. Popracujesz nad swoją samooceną i poczuciem własnej wartości. Serdecznie polecam jako pozycję ogólnorozwojową dla każdej Managerki, zdecydowanie nie na jeden wieczór.

  1. Powrót z bambuko – Katarzyna Nosowska

Tę jedną mogłabyś wchłonąć w jeden wieczór, bo czyta się ją słysząc głos Nosowskiej w głowie, a kto mógłby się od niego oderwać? 😉 Ale nie ma sensu, lepiej po każdym króciutkim rozdziale chwilę pomyśleć, zastanowić się jak to jest u Ciebie, przemyśleć czy aby sama siebie na to bambuko nie wysłałaś. Lekko się czyta, ciężko się myśli, czyli jak w życiu. Bo ta książka jest o życiu. Trochę na serio, a trochę z przymrużeniem oka. Miej do siebie dystans, Managerko!

Jeśli któraś z tych książek Cię zainteresowała – daj mi znać, chętnie napiszę o niej więcej 🙂

A może są jakieś książki, które Ty mogłabyś polecić mi i całej społeczności? Będę bardzo wdzięczna!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.